قهوه ای تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

قهوه ای: تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۴۰۰ تومان شد

دلار ۴۲۰۰ تومانی که دولت از آن به عنوان دلار تک نرخی نام برده و حتی گفته می‌شد قرار است تا شش ماه عوض کردن قیمتی نداشته باشد، در فاصله دو ماه ۲۰۰ تومان گران شده

دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۴۰۰ تومان شد

دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۴۰۰ تومان شد

عبارات مهم : بازار

دلار ۴۲۰۰ تومانی که دولت از آن به عنوان دلار تک نرخی نام برده و حتی گفته می شد قرار است تا شش ماه عوض کردن قیمتی نداشته باشد، در فاصله دو ماه ۲۰۰ تومان گران شده است هست.

به گزارش ایسنا، بانک مرکزی امروز(شنبه) قیمت مرجع دلار را ۴۴۰۳ تومان اعلام کرده است که جهت معامله به متقاضی ۴۴۲۵ تومان فروخته شده است و از فروشنده ۴۳۸۱ تومان خریداری می شود. عوض کردن قیمت دلار رسمی در حالی اتفاق می افتد که در ۲۱ فروردین ماه امسال با شدت گرفتن نوسان بازار ارز دولت تصمیم به عوض کردن رویه در مدیریت ارزی گرفت و بر این اساس با اعلام اینکه هیچ نرخی غیر از ۴۲۰۰ تومان را جهت دلار به رسمیت نمی شناسد و هر گونه معامله ای با نرخی دیگر قاچاق محسوب خواهد شد، در نهایت معاملات ارزی را جهت صادرکننده و واردکننده و متقاضیان بر پایه این قیمت قرار داد.

در حالی بحث هایی از سوی بعضی مسئولین در رابطه با ثابت ماندن قیمت ۴۲۰۰ تومان جهت شش ماه وجود داشت که البته در همان وقت مدیر کل بانک مرکزی عنوان کرده بود نوسان این قیمت بر اساس شرایط کاملا طبیعی هست. بنابراین از آخر اردیبهشت ماه و در فاصله ۴۰ روز از اجرایی شدن سیاست تازه ارزی قیمت ۴۲۰۰ تومانی شروع به نوسان کرد و اکنون در فاصله حدود دو ماه تا ۲۰۰ تومان زیاد کردن قیمت داشته است.

دلار ۴۲۰۰ تومانی ۴۴۰۰ تومان شد

این در حالی است که در سیاست تازه ارزی که معاملات بین صادرکننده و واردکننده جهت ارز در سامانه نظام یکپارچه ارزی(نیما) انجام می شود، ارز در سه اولویت تخصیص داده شده است پیدا می کند. گروه اول که کالاهای اساسی و دارو هستند و با قیمت ۳۸۰۰ تومان جهت آنها محاسبه و البته فاصله قیمت تا قیمت رسمی که اکنون ۴۴۰۰ تومان است را دولت به عنوان یارانه پرداخت می کند. گروه دوم که کالاها و مواد اولیه تولید و کارخانه ها هستند نیز با همین قیمت رسمی ارز خود را تامین می کنند. ارز هر دو گروه از محل درآمدهای نفتی و ۸۰ درصد صادرات غیر نفتی که پتروشیمی ها در آنها قرار دارند، تامین می شود. ولی گروه سوم که کالاهای غیرضروری هستند، در بازار ثانویه و بر اساس قیمت توافقی که اکنون بیش از ۷۰۰۰ تومان است تامین ارز می شود.

در حال حاضر معاملات در بازار آزاد به طور غیرشفاف انجام می شود و دلار تا حدود ۹۵۰۰ تومان و یورو بیش از ۱۱ هزار تومان قیمت خورده است.

دلار ۴۲۰۰ تومانی که دولت از آن به عنوان دلار تک نرخی نام برده و حتی گفته می‌شد قرار است تا شش ماه عوض کردن قیمتی نداشته باشد، در فاصله دو ماه ۲۰۰ تومان گران شده

واژه های کلیدی: بازار | نوسان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs