قهوه ای تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

قهوه ای: تهران میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آخرین اوضاع تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ»

مسعود جعفری جوزانی گفت: «علی‌رغم ناملایمات، کار تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» کُند ولی بی‌توقف پیش می‌رود.»

آخرین اوضاع تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ»

آخرین اوضاع تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ»

عبارات مهم : اعلامیه

مسعود جعفری جوزانی گفت: «علی رغم ناملایمات، کار تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» کُند ولی بی توقف پیش می رود.»

به گزارش خبرآنلاین، مسعود جعفری جوزانی کارگردان سینما در بزرگداشت روز جهانی حقوق بشر که روز یکشنبه 19 آذر ماه در کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد، با ابراز تأسف از اینکه بعد از گذشت 69 سال از عمر اعلامیه جهانی حقوق بشر در سرتاسر دنیا حتی نمی توان از یک کشور نام برد که این اعلامیه را رعایت کرده باشد؛ گفت: حداقل نیاز انسان آن است که بتواند در پناه قانونی عادلانه، احساس امنیت کند. قانونی که نه فقط در نوشته و کتاب، بلکه در عرصه واکنش‌ها و کردار جامعه، افراد را علی رغم، رنگ پوست، نژاد، مذهب، ملیت و جنسیت برابر بداند. قانونی که به دارا و ندار امکان برابر آموزش و کسب دانش بدهد تا هر کس بتواند در آرامش تلاش کند و به نسبت استعداد خود به سعادت و خرسندی برسد.

آخرین اوضاع تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ»

جوزانی از قانون عادلانه ای که به انسان آزادی بیان اندیشه و امکان برابر در عرصه کسب دانش بدهد به عنوان تنها وسیله همدلی و پیشرفت ملت ها نام برد، سپس به اهمیت پاکدستی و امانت داری مسئولین حکومت ها پرداخت و با اشاره به حکایت پیل بچگان از دفتر سوم مثنوی معنوی مولانا گفت: کسانی که جهت مدتی کوتاه، بیت المال را در ید اختیار دارند همان مسافرانی هستند که در حکایت پیل بچگان مولانا به جنگل رسیده اند. آنها می توانند از میوه ها استفاده کنند، ولی باید از هلاک کردن و خوردن پیل بچگان که همان بیت المال است برحذر باشند. آیا که اگر دست به این جنایت نابخشودنی بزنند، مادر پیل بچگان، که در واقع همان ملت هست، صدها فرسنگ از پی آنها خواهد رفت و تقاص خون فرزند خود را خواهد گرفت. این مادر، این ملت، این وطن، این پیل به ظاهر آرام، هنگامی که بو ببرد فرزندش را خورده اند، چنان غضب می کند که آتش و دود از خرطومش برخواهد خاست و اختلاس گران را زیر پا له خواهد کرد. اگر پیلی با این قدرت و عظمت پشت حضرت موسی نمی ایستاد، او چگونه می توانست با یک عصای چوبین حکومت فرعون را زیر و زبر کند؟

او سپس با اشاره به اینکه دوازده سال از عمر خود را در راه پژوهش و ساخت فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» صرف کرده هست، افزود: در اهمیت شخصیت کوروش بزرگ که در همه کتاب های مقدس ادیان ابراهیمی از او به نیکی یاد شده، همین بس که در جنگی سپاهیان او زنی به نام «پانته آ» از اهالی شوش که به گفته مورخین زیباترین زن وقت بوده به اسارت می گیرند و قصد دارند او را به کوروش هدیه کنند. هنگامی که آراسپ، که از کودکی در کنار کوروش بزرگ شده، وصف پانته آ و قصد سپاه را به او می گوید و کوروش پی می برد که پانته آ همسری دارد، غضب می کند و آراسپ را وا می دارد که همراه گروهی تا بازگشت همسرش «ابراتس» از او پاسداری کند. جالب است بدانید که ابراتس، همسر پانته آ، به پاس جوانمردی کوروش بزرگ وفادارترین سردار او شد و در جنگ بزرگ در مصر کشته شد.

مسعود جعفری جوزانی گفت: «علی‌رغم ناملایمات، کار تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» کُند ولی بی‌توقف پیش می‌رود.»

سازنده فیلم «شیر سنگی» بعد از برشمردن خصیصه های انسانی خردگرایانه و جوانمردی کوروش اظهار کرد: ما ایرانیان، کوروش را «پدر» و یونانیان اورا «قانونگذار» می دانند. افلاطون راجع به او می گوید: «هنگام پادشاه»کوروش ایرانیان آزادی داشتند و آزاد بودند از این روی، سرور و فرمانروای سرزمین های بسیاری شدند … اگر در بین آنها فرزانه خردمندی بود، چنان می کردند که همه بتوانند از اندرزهای او بهره ببرند. آیا که در میان آنان دوستی بود و همه مردم با هم حس خویشاوندی داشتند، این بود که پیشرفت کردند و بزرگ شدند.»

نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی «در چشم باد»، با اشاره به اینکه انسان مقید به فرهنگ است و کوروش بزرگ پایه گذار فرهنگ بالنده ایرانی هست، اعلامیه جهانی حقوق بشر را با منشور کوروش بزرگ مقایسه کرد که حداقل در هفت بند یکسان بودند.

این کارگردان سینما و تلویزیون در آخر سخنانش تأکید کرد: علی رغم ناملایمات و شرایط نامطلوب، کار تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ» را کُند ولی بی توقف پیش می برد.

آخرین اوضاع تولید فیلم سینمایی «کوروش بزرگ»

واژه های کلیدی: اعلامیه | سینمایی | روز جهانی | اخبار فرهنگی و هنری


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs